Miłość łatwa nie jest – to stwierdzenie dotyczy także tych, którzy za swą lubą obrali piłkę nożną. Trochę napracować się trzeba, bo pielęgnacja tego uczucia wymaga bycia na bieżąco z wieloma kwestiami. Na szczęście w dobie smartfonów i tabletów sprawę mamy nieco ułatwioną. Poniżej prezentuję aplikacje, które pomogą w szybkim dotarciu do najważniejszych informacji.

1. Livesports

pobierz (Android) | pobierz (iPhone)

Czyli wyniki rozgrywek zawsze pod ręką. Jeżeli jesteś również fanem innych dyscyplin, je także możesz śledzić na żywo. Da się dodawać mecze do ulubionych i otrzymywać powiadomienia o zmianie ich wyniku. Mini-relacje z wydarzeń na boisku raczej nijak mają się do rzeczywistości, ale za to przyda się sprawdzenie składów, strzelców bramek, autorów asyst i ew. kar indywidualnych dla piłkarzy. Oprócz tego masz dostęp do tabel z podglądem live.

2. Squawka

pobierz (Android) | pobierz (iPhone)

Coś, co wielbię najbardziej – wykresy, statystyki, analizy. Jeżeli też lubisz po meczu siedzieć godzinami i zgłębiać występy poszczególnych zawodników, ta aplikacja wciągnie Cię na dobre. Dodatkowo można poszczególnymi danymi dzielić się np. na fejsie.

3. Stats Zone

pobierz (Android) | pobierz (iPhone)

Alternatywa dla Squawki oparta na silniku Opty i sygnowana marką FourFourTwo. Troszeczkę bardziej doświadczona i przez to dopracowana. Wypróbuj obie – myślę, że ostateczny wybór będzie opierał się na kwestiach estetycznych.

4. Transfermarkt

pobierz (Android) | pobierz (iPhone)

Newsy i analizy dot. transferów, plotki, wyceny poszczególnych piłkarzy. Dla mnie jednak najważniejszą funkcją jest możliwość sprawdzenia długości obowiązywania kontraktów. Aplikacja oryginalnie stworzona w języku niemieckim – na Androidzie jest problem z tłumaczeniem, nie wszystkie pozycje w menu są po angielsku. Niemniej, da się spokojnie korzystać.

5. Premier Injuries

pobierz (iPhone)

Kopalnia wiedzy na temat urazów poszczególnych zawodników. Możesz dowiedzieć się, co i komu konkretnie dolega i na jaki okres został wyłączony z gry. A także sprawdzić “ranking” poszczególnych drużyn pod względem ilości kontuzji.

6. Sopcast

pobierz (Android)

Jeżeli w dniu meczu jesteś całkowicie odcięty od możliwości obejrzenia go na stadionie/w telewizji (porąbało Cię?!), masz dwa wyjścia: nagrać go sobie/czekać na powtórkę i w międzyczasie dać w pysk każdemu, kto zdradzi Ci wynik lub… Obejrzeć na telefonie/tablecie. Wystarczy, że złapiesz min. połączenie HSDPA i odpalisz Sopcasta. Przy odrobinie farta będziesz mieć obraz piękniejszy niż na niejednym polskim kanale (a już całą pewnością lepszy komentarz).

7. Fantasy Premier League

pobierz (Android) | pobierz (iPhone)

Aplikacja dla grających w FPL. Jeżeli jeszcze się w to nie bawiłeś – spróbuj koniecznie. Cholernie wciągająca – i niezbyt skomplikowana – zabawa w managera zespołu złożonego z zawodników Premier League. Od razu zapowiadam stworzenie w nowym sezonie ligi #neirakibicuje i zapraszam do wspólnej zabawy. Nie przyjmuję żadnych wymówek.

8. Twitter

pobierz (Android) | pobierz (iPhone)

OK, to nie jest aplikacja stricte piłkarska. Ale jest najlepszym i najszybszym źródłem informacji ever. Wystarczy, że dodasz sobie profile ulubionej drużyny, piłkarzy, komentatorów, kolegów-fanów i z całą pewnością będziesz błyskawicą w absorbowaniu i podawaniu informacji. Istnieje co prawda ryzyko, że trafisz na jakiegoś idiotę rzucającego durne komentarze, ale dobrze wiesz, co masz wtedy zrobić. Błyskawiczny unfollow i życie staje się piękniejsze.

 

Dobra, to teraz leć się zbroić i żeby nie było, że coś przegapiłeś, lub o czymś nie wiesz.